ورود ثبت نام 22 89 26 88 09017980467

logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی /  انواع بیماری ها / فیزیوتراپی زانو-تمرین های طبی فیزیوتراپی زانو-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

فیزیوتراپی زانو-تمرین های طبی فیزیوتراپی زانو-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

فیزیوتراپی-زانو-تمرین-طبی-کلینیک-فیزیوتراپی-شریعتی

یکی از نواحی بسیار مهم در بدن زانو می باشد زانو به علت اهمیت آن در فعالیت های روزانه می‌تواند مورد توجه بسیاری از متخصصین قرار گیرد اختلالات زانو طیف وسیعی از بیماری‌ها را شامل می‌شود و فیزیوتراپی می‌تواند با بهبود درد ها و اختلالات گام موثری را در درمان این بیماران داشته باشد در ادامه مطالبی در خصوص انواع فیزیوتراپی در زانو در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی ذکر خواهد شد.

 

 http://scpt.ir/uploads/knee physiotherapy.jfif

 

فیزیوتراپی زانو چیست؟

زانو یکی از عضوهای بسیار مهم در بدن آدمی محسوب می‌شود این مفصل به علت حرکت های مختلفی که می تواند در کارهای روزمره برای شخص ایجاد نماید از اهمیت بالایی برخوردار است. اختلالات این مفصل می تواند از آسیب های فرسایشی مانند آرتروز و تخریب مفصل به گذر زمان و همچنین آسیب‌های تروماتیک یا ناشی از ضربه و برخوردها که به صورت ناگهانی ایجاد شود. فیزیوتراپی روشی درمانی محسوب می‌شود که در آن از خواص مثبت فیزیک با تاکید بر بافت های آسیب دیده در درمان و رفع مشکلات آنها گام موثری بر می دارد.

 

http://scpt.ir/uploads/knee physiotherapy 1.jfif

 

 

فیزیوتراپی زانو برای چه بیمارانی مفید است؟

همانطور که در موارد بالا اشاره گردید برای بیماری‌های مختلفی می‌توان از خواص مثبت فیزیوتراپی استفاده نمود. نمونه‌ای از بیماری‌های مختلف زانو که می‌تواند توسط فیزیوتراپی درمان شود در زیر گزارش شده است :

 

 http://scpt.ir/uploads/knee physiotherapy 2.jfif

 

 

فیزیوتراپی زانو چگونه انجام میشود؟

فیزیوتراپی که در زانو انجام می شود می تواند شامل :

 

 

 http://scpt.ir/uploads/knee physiotherapy stages.jpg

 

فیزیوتراپی زانو شامل چه مراحلی است؟

 بسته به شرایط بیمار فیزیوتراپی در زانو می تواند شامل مراحل مختلفی باشد که توسط فیزیوتراپیست متخصص پلن درمانی طراحی و اجرا می شود.

 

 

 http://scpt.ir/uploads/knee physiotherapy exercise.jpg

 

تمرینات طبی در فیزیوتراپی زانو :

تمرینات طبی در ناحیه زانو می تواند بر دو اصل و اساس استوار باشد:

 

 

 http://scpt.ir/uploads/knee exercise ROM.png

 

 تمرینات دامنه حرکتی مفصل زانو

زانو حرکت عمده فلکشن یا جمع شدن و اکستنشن یا باز شدن را دارد البته در خلال حرکت مقداری روتیشن یا چرخش نیز در مفصل زانو ایجاد می شود. لذا در بعضی از اختلالات با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده لازم است تا این محدودیت های حرکتی به صورت‌های مختلف برطرف شود یکی از درمان های موثر برای رفع چسبندگی های زانو و محدودیت های حرکتی آن استفاده از دستگاه سی پی ام است. هر چند که یک فیزیوتراپیست متخصص می تواند با انواع تکنیک های موجود روش های مختلفی را برای رفع دامنه حرکتی انجام دهد.

نکته بسیار مهم برای رفع دامنه حرکتی محدود شده در مفصل زانو انجام تمرین های منظم در دامنه حرکتی توصیه شده توسط فیزیوتراپیست متخصص می باشد این تمرین ها نقش موثری در جهت رفع چسبندگی ها و پیشگیری از ایجاد محدودیت های حرکتی خواهد نمود در زیر نمونه ای از تمرینات را مشاهده می نمایید.

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/knee ROM exercise.jpg

 

 

این تمرین برای دامنه حرکتی زانو انجام می شود همانطور که در شکل دیده می شود دراز کشیده و زانو را به صورت ملایم و آهسته به سمت بدن خم می کنید این حرکت می‌تواند با کمک و حمایت انگشتان پا به صورت تدریجی افزایش پیدا کند. در موارد خشکی های بالا حرکت به صورت آهسته و تدریجی و همچنین زمان بالاتر در اجرای حرکت کامل ضرورت دارد.

 

 

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/knee-flexion.jpg

همانطور که در شکل ملاحظه می نمایید به شکم دراز کشیده و زانو را از پشت خم می نمایید در این حرکت که تاکید بر دامنه حرکتی می باشد همچنین می توان در تقویت عضلات پشت ران به نام همسترینگ نیز از خواص مثبت این حرکت استفاده نمود افرادی که دچار ضعف عضله همسترینگ یا جراحی‌های پس از رباط صلیبی می باشند می توانند از این تمرین استفاده نمایند.

 

 

 

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/knee ROM knee to chest.jpg

این حرکت نیز برای دامنه حرکتی مفصل زانو قابل اجرا و انجام می باشد افرادی که آرتروز زانو یا درد های زانو دارند میتوانند دست خود را پشت زانو گذاشته و در حالت دراز کش به پشت زانو را خم نموده و به سمت بدن بکشند انجام این حرکت ضمن ایجاد دامنه حرکتی برای زانو درد در ناحیه لگن و کمر نیز مناسب است این حرکت برای کمر درد های ناشی از افزایش گودی کمر نیز مناسب می باشد به تعداد ۱۰ مرتبه و سه ست قابل اجرا و انجام می باشد.

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/knee ROM exercise 1.jpg

این تمرین برای دامنه حرکتی مفصل زانو طراحی و قابل اجرا می باشد همانطور که در شکل ملاحظه می نمایید که با ایستادن روی یک پا و گرفتن مچ پایی که تمایل به انجام دامنه حرکتی در آن داریم انجام می شود. همچنین این حرکت برای کشش عضله چهار سر رانی قابل اجرا و انجام می باشد. 

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/leg-press-anatomy.jpg

 

تمرینات تقویت عضلات مفصل زانو

 

 پس از آن که دامنه حرکتی در مفصل زانو ایجاد گردید می بایست عضلاتی را که به گذر زمان دچار تحلیل و آتروفی شده اند را تقویت نمود در زیر نمونه ای از تمرینات تقویت زانو را مشاهده می نمایید انجام منظم و روزانه این تمرینات به تقویت عضلات اطراف مفصل زانو و به تبع آن ایجاد عملکرد مناسب مفصل زانو و رفع مشکلات کمک موثری را خواهد نمود.

 

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/straight-leg-raise.png

 

در این تمرین دراز کشیده به پشت و پای خود را در حال مستقیم به سمت بالا و مقداری چرخش خارج می آورید این حرکت برای تقویت عضلات ران و چهار سر زانو مناسب است. بسته به توان میتوانید تا ۱۰ مرتبه انجام داده و در ست های مختلف بین ۳ تا ۴ ست مجزا با فاصله استراحت بین آنها انجام دهید. این تمرین برای افرادی که دچار ضعف قسمت داخلی چهار سر ران می باشند ضرورت دارد مواردی مانند کندرومالاسی در این تمرین بهبود پیدا می کنند.

 

 

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/knee-exercise.jpg

 

در حرکت فوق به پهلو دراز کشیده و با انجام انقباض عضلات باسنی و رانی اندام را از حالت ابتدا به سمت بالا می آوریم این حرکت برای تقویت عضلات ابداکتور ران برای رفع ضعف های عضلانی ناحیه باسن و ران ضرورت دارد این حرکت را می توانید در ۳ الی ۴ ست ۱۰ مرتبه تکرار نمایید.

 

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/isometric quadriceps exercise.png

 

در شکل فوق روی باسن نشسته و بالش یا رول در زیر زانو گذاشته و می توان با زانو به آن فشار وارد نمود همچنین این حرکت می‌تواند در صورتیکه رول مقداری سفت باشد برای رفع سفتی های عضلانی پشت ران نیز کمک کننده می باشد. این حرکت برای تقویت عضلات چهار سر رانی به صورت ایزومتریک قابل اجرا و انجام می باشد در انجام این حرکت حرکت را به صورت ۱۰ ثانیه انقباض ایزومتریک یا ایستا انجام داده و پس از انجام آن تکرار مجدد ضرورت دارد. جهت بهتر شدن حرکت می توان پنجه پا را حین اجرای حرکت در جایی فیکس نمود.

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/knee-exercise 1.jpg

 

همانطور که در شکل ملاحظه می نمایید با نشستن روی صندلی می توان انقباض عضله چهار سر ران را ایجاد نمود و زانوی خود را از حالت آویزان به سمت مستقیم هدایت نمود. در موارد پیشرفته تر می توان از باند های کشی و الاستیک و وزنه در انجام حرکت برای مقاومت استفاده نمود. انجام این حرکت در جراحی های زانو و پس از انجام حرکت های ایزومتریک زانو قابل اجرا و انجام می باشد.

 

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/step exercises.jpg

 

در شکل فوق بسته به شرایط بیمار می توان از پله و یا سکوی جهت اجرای حرکت استفاده نماید در ابتدای انجام حرکت توصیه می‌شود که پله یا سکو ارتفاع کمتری داشته و با افزایش توانمندی ها به تدریج ارتفاع آن افزایش پیدا کند همانطور که در شکل ملاحظه می کنید حرکت می‌تواند با گذاشتن یک پا روی سکو و بالا رفتن از آن به صورت مکرر تکرار و انجام شود. این حرکت را می توان برای اندام مقابل نیز تکرار نمود.

 

 

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/wall squat.jpg

 

http://scpt.ir/uploads/wall squat-ball.png

 

یکی از تمرینات بسیار مهم برای تقویت عضله چهار سر ران حرکت اسکات می باشد با توجه به اینکه حرکت اسکات به شکل های مختلفی انجام می‌شود در دوره‌های پس از جراحی‌های زانو با حمایت تکیه گاه مانند دیوار به صورت آهسته در درجات اولیه قابل اجرا و انجام می باشد. نکته بسیار مهم در انجام این حرکت این است که حرکت باید به آهستگی انجام شود همچنین می‌توان این حرکت را با گذاشتن توپ بادی نرم پشت کمر مقداری تغییر داد.

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/lower-limb-elastic-exercise.jpg

 

تقویت عضلات ناحیه کمربند لگنی و ران نمی‌تواند توسط باندهای کشی و الاستیک باندها انجام شود همان طور که در شکل ملاحظه می کنید حرکت با بستن باند کشی در تکیه گاه و یا پای مقابل پس از آن در حالت ایستاده انجام حرکت عضلات رانی و باسن به سمت بیرون انجام می شود این حرکت برای تقویت عضلات کمربند لگنی و ران مناسب است.

 

در ادامه حرکت قبلی در جهات مختلف قابل اجرا و انجام می باشد. تعداد حرکت ها را می توان تا ۱۰ مرتبه و در ۳ الی ۴ ست مجزا انجام داد.

 

 

 

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/lunge-exercise.jpg

 

 

یکی از حرکت های مهم در تقویت عضلات چهار سر ران حرکت لانج می‌باشد که در این حرکت مطابق شکل فوق درست های مختلف و دو حالت ایستا و پویا قابل اجرا و انجام می باشد.

 

 

 

 http://scpt.ir/uploads/knee exercise plyometric.jpg

 

تمرینات هماهنگی اندام تحتانی و مفصل زانو

 

 بخش مهمی از تمرینات ارتقاء آن و به تناسب وضعیت بیمار و یا ورزشکار عملکردی بودن آن است. لذا فیزیوتراپیست متخصص با در نظر گرفتن شرایط قبل از آسیب ورزشکار و بیمار می تواند تمرینات مختلفی را در حیطه عملکرد های روزانه و مورد نیاز ورزشکار یا فرد را طراحی نموده و به بیمار یا ورزشکار آموزش دهد. نمونه ای از تمرینات فوق را مشاهده می نمایید.

 

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/standing-leg-raises.jpg

در حرکت فوق ایستاده و اندام تحتانی را به سمت بالا و جلو می‌آوریم حرکت می‌تواند تا ۱۰ مرتبه بعد از ۳ الی ۴ ست مجزا در اندام های تحتانی انجام شود.

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/long-hop.jpg

در حرکت فوق ورزشکار می‌تواند با پرش همراه با گام برداشتن های بلند انجام شود این حرکت برای افراد ورزشکار نیمه حرفه ای و حرفه ای قابل اجرا و انجام می باشد.

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/Squat-raise-hand.jpg

در تمرین فوق حفظ تعادل با دست های کشیده در سمت جلو و انجام حرکت اسکات به صورت آهسته انجام می‌شود.

 

 

 

 http://scpt.ir/uploads/side-plank.jpg

تقویت عضلات تنه عضلات اندام تحتانی به خصوص در سمت بازکننده های ران یا ابداکتور ها در حرکت فوق انجام می‌شود نام دیگر حرکت فوق پلانک جانبی نیز می باشد. انجام این حرکت می‌تواند به صورت ایزومتریک در ابتدا و پس از آن به صورت ریتمیک اجرا شود.

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/agility-exercise.jpg

 

http://scpt.ir/uploads/agility-exercise 1.jpg

 

یکی از حرکت های مهم در اجرای عملکرد های ورزشی طراحی حرکت های مختلف با مانع ها و انجام تمرینات چابکی می‌باشد که در شکل فوق ملاحظه می نمایید. انواع تمرینات چابکی می‌تواند با طراحی موانع موجود و انجام در شرایط میدانی انجام شود.

 

 

 کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی با بهره مندی از تجهیزات پیشرفته و متخصصین با دانش خود انواع تمرینات دوره آسیب و نقاهت ورزشکاران را هم در کلینیک هم در شرایط میدانی را طراحی ,  نظارت و کنترل می نماید.

 

 

 لطفا جهت اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید

 

درباره فیزیوتراپی شریعتی و نمونه های درمانی

 

سوابق مشارکت تیم پزشکی شریعتی به روایت تصویر

 

رباط صلیبی دکتر رضایی

 

عمل رباط صلیبی چگونه انجام میشود-دکتر رضایی-فیزیوتراپی شریعتی

 

آناتومی مکانیسم کشیدگی و پارگی رباط صلیبی قدامی و توانبخشی

 

درمان قطعی آرتروز-فیزیوتراپی آرتروز-ورزشهای طبی آرتروز-دکتر رضایی

 

ورزش درمانی تمرینات طبی حرکات اصلاحی

 

فیزیوتراپی گردن-تمرین های طبی فیزیوتراپی گردن-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

 

فیزیوتراپی شانه-تمرین های طبی فیزیوتراپی شانه-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

 

فیزیوتراپی آرنج-تمرینات طبی فیزیوتراپی آرنج-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

 

فیزیوتراپی دست-تمرینات طبی فیزیوتراپی دست-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

 

فیزیوتراپی کمر-تمرین های طبی فیزیوتراپی کمر-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

 

فیزیوتراپی زانو-تمرین های طبی فیزیوتراپی زانو-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

 

فیزیوتراپی مچ پا-تمرین های طبی فیزیوتراپی مچ پا-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

 

فیزیوتراپی در منزل-مجهزترین درمان در منزل بابیمه-خانم و آقا در تهران-تحت نظارت کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی

 

فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی-دفترچه بیمه-کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی+دکتر رضایی

 

فیزیوتراپی با بیمه سلامت یا خدمات درمانی-نسخه الکترونیک بیمه سلامت-کد رهگیری-فیزیوتراپی شریعتی-سیدخندان-دکتر رضایی

 

فیزیوتراپی با بیمه نیروهای مسلح-دفترچه بیمه-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی-دکتر رضایی

 

پرسش و پاسخ با دکتر رضایی

بیماریها های مرتبط :

مقالات مرتبط :

درمان آسیب و پارگی مینیسک زانو با فیزیوتراپی و بدون جراحی
No Image
مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز ششم
No Image
مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز پنجم
No Image
مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز چهارم
No Image
مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز سوم
No Image
مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز دوم
No Image
مراحل توانبخشی در ترمیم رباط صلیبی فاز اول
No Image
آسیب و پارگی رباط صلیبی
No Image
فيزيوتراپي در آسیب رباط صلیبی 2
No Image
UNHAPPY-TRIAD-سه گانه ناخوشایند-درمان غیرجراحی
No Image
آسیب های مینیسک زانو
No Image
زانو و انحراف شکل آن
No Image
آناتومی رباط صلیبی و تشخیص آسیب های آن
No Image
درمان آسیب رباط صلیبی
No Image
توانبخشی بعد از جراحی ترمیمی رباط صلیبی
No Image
درمان کیست مینیسک زانو با فیزیوتراپی در پارگی و آسیب مینیسک-متخصص
No Image
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.
اطلاع رسانی
کاربر گرامی!

به اطلاع می رساند،
 به علت عملیات مخابرات کلیه تلفن های کلینیک موقتاً قطع می باشد.خواهشمند است با شماره واتساپ کلینیک در ارتباط باشید.

باتشکر
مدیریت کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

انصراف
ورود به سامانه