ورود ثبت نام 22 89 26 88 09017980467

logo فیزیوتراپی شریعتی

021-22 89 26 89
پذیرش کلینیک
پرسش و پاسخ
فیزیوتراپی شریعتی / کشش

کشش

traction

یکی از حرکت های موجود در مفاصل و اندام ها کشش یا دیستراکشن می باشد که توسط دستگاههای فیزیوتراپی تحت نظر متخصص فیزیوتراپی یا با دستهای فیزیوتراپیست کارآزموده تحت عنوان درمان های دستی یا منوال تراپی انجام می‌شود که خواص مختلف درمانی را می تواند در پی داشته باشد کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی با بهره گیری از هر دو متد در درمان انواع بیماران نیازمند به کشش یا تراکشن نتایج درمانی و ضروری را به دست آورده است.

 

traction lumbar

 

 تعریف کشش یا ترکشن 

 

ترکشن نام علمی و لاتین کشش در مفاصل می باشد. به طور کلی اعمال نیروی مکانیکی جهت باز کردن فاصله مفصلی و بهبود حرکت را کشش یا ترکشن میگویند. 

 

http://scpt.ir/uploads/joint play movement.jpg

 

 ابتدا لازم است قبل از اینکه در مورد کشش و مکانیسم اثر آن و خواص مثبت آن در مفاصل صحبت کنیم در خصوص انواع حرکت های موجود در مفاصل لازم است اطلاعاتی کسب نماییم.

 

چه حرکاتی در مفاصل وجود دارد؟

 

حرکت های مفاصل با توجه به قانون علم بیومکانیک چند نوع را شامل می شود مانند:

بقیه حرکت ها ترکیبی از حرکتهای پایه فوق می باشند.

 

 

 

 

 

بسته به نوع مفصل شایع ترین حرکت هایی که وجود دارد شامل:

 

 

http://scpt.ir/uploads/flexion extension.jpg

 

 

http://scpt.ir/uploads/rotation wrist.jpg

 

 

http://scpt.ir/uploads/knee degree freedom.jpg

 

می باشد.

 

 

 

 

 در عمل تراکشن یا کشش یا  جداسازی سطوح مفصلی از هم چه اتفاقاتی می‌افتد؟

 

تراکشن یا جدا کردن سطوح مفصلی از هم در بعضی از موارد که مفصل نیروهای فشاری را متحمل می شود می تواند باعث جدا کردن سطوح مفصلی و بهبود علائم نیروهای فشاری که باعث تخریب مفصل میشوند شود به عبارتی نیروهایی که در طول فعالیت های مفصل باعث کاهش فاصله مفصلی شده می توانند با کشش مفصلی یا ترکشن تعدیل شده و فاصله مفصلی به حالت نرمال خود برگردند.

 

 

 

 

 

تراکشن می‌تواند توسط دستگاه یا فیزیوتراپیست ماهر توسط دست انجام شود در حقیقت دستگاه می تواند با بستن سطوح مفصلی و نیروی تولیدی توسط دستگاه با کششی که در سطوح مفصلی ایجاد می کند با عکس افزایش فاصله و در بسیاری از موارد رفع اسپاسم های عضلانی شود بعضی از دستگاه هایی که در کلینیک های فیزیوتراپی توسط فیزیوتراپیست متخصص جهت تراکشن مخصوصاً در ستون فقرات استفاده می شود نمونه‌ای از این تجهیزات می باشد.

 

http://scpt.ir/uploads/distraction.jpg

 

اما در بعضی از موارد ممکن است فیزیوتراپیست متخصص از قدرت عضلات خود و مانورهای خاصی که در حیطه درمان های تخصصی دستی رشته فیزیوتراپی قرار می گیرد استفاده نماید در حقیقت فیزیوتراپیست متخصص  با در نظر گرفتن علم حرکت در مفصل می تواند سطوح مفصلی را از هم جدا نموده و دوباره به هم نزدیک نماید و انجام ریتمیک این نیروها و حرکات می‌تواند به بهبود حرکت مفاصل کمک کرده و از اسپاسم عضلانی و سفتی های عضلات و مفاصل جلوگیری نماید. البته بسیاری از این حرکت ها در این بیماران احساس خوشایند رها شدن از سفتی و سنگینی مفصلی را همراه می شود.

 

 

 

 

http://scpt.ir/uploads/bad sleep joint disorder.jpg

 

اما نکته بسیار مهم این است که درد مفاصل گیرنده هایی وجود دارد که با خشکی مفصلی فعال شده و می توانند باعث درد شوند و اکثر این پیام های دردناک زمانی که شخص شروع به استراحت شبانه می نماید بیشتر می شود و علت آن می تواند به فعال شدن اعصاب پاراسمپاتیک در هنگام استراحت شبانه مرتبط باشد با فعالیت اعصاب پاراسمپاتیک دردهای مفصلی ایجاد شده که می تواند شخص را حتی از خواب بیدار کند.

 

 

 

 http://scpt.ir/uploads/frozen shoulder traction.jpg

 

 

چه بیمارانی می توانند از فواید ترکشن استفاده نمایند؟

 

اکثر بیمارانی که دچار خشکی مفصلی هستند مانند فروزن شولدر یا شانه یخ زده ، اختلالات مفاصل ستون فقرات ، چسبندگی های مفصلی ، اسپاسم های عضلانی ، آرتروز ها ، بیماری های خود ایمنی یا روماتیسم مفصلی که باعث خشکی مفصلی می شوند ، افرادی که از مفاصل خود به صورت نامناسب استفاده می‌کنند و اختلالات ساختاری می‌توانند با نظر پزشک و یا فیزیوتراپیست خود از فواید کشش بهره مند شوند. در کلینیک فیزیوتراپی شریعتی با نظارت مستقیم دکتر رضایی قابل انجام می باشد.

 

traction cervical

 

 

مکانیسم عمل تراکشن چگونه است؟

 

تراکشن می‌تواند باعث باز شدن فضای مفصلی شده و با توجه به قانون سیستم بسته در مفاصل می تواند باعث تغییرات گاز های نیتروژنی در مفصل شده و حتی سبب صدا های مفصلی نیز شود و این صداها مانند pop بوده که یک مرتبه ایجاد می شود اما در بعضی از مفاصل می‌تواند وجود نداشته باشد به طور کلی کشش باعث کاهش فعالیت پایانه‌های عصبی نوع چهارم در مفصل می‌شود که باعث درد مفصلی می‌شود و احساس خوشایند پس از کشش می‌تواند ناشی از این موضوع باشد. به عنوان مثال در بیمارانی مانند فروزن شولدر یا شانه یخ زده کشش ها و تراکشن مفصلی می تواند باعث از بین رفتن دردهای شبانه بیمار شده که بسیار مزاحم بوده و زجر آور میباشد. در بیماران شانه یخ زده بیشتر حرکت های ایجاد شده شامل گلایدینگ یا سر خوردن می باشد که توسط فیزیوتراپیست متخصص کلینیک فیزیوتراپی شریعتی و تحت نظارت مستقیم دکتر‌رضایی قابل انجام می‌باشد اما در بعضی از مفاصل مانند مفاصل ستون فقرات ترکشن شامل نیروهای عمودی وارد بر ستون فقرات میباشد که باعث جدا شدن سطوح مفصلی و کاهش استرس های مفصل می شود.

 

 

 کشش ترکشن

 

انواع کشش چیست و به لحاظ مولکولی چه اتفاقی در مفصل رخ می دهد؟

کشش ها یا به صورت پایدار بوده یا به صورت ریتمیک می باشد. از کشش های پایدار در موارد رفع اسپاسم های عضلانی و از کشش های ریتمیک در مواردی که بتوان برای اصلاح حرکت باشد می توان استفاده نمود.

 

 

لطفا جهت اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه نمایید

 

درباره فیزیوتراپی شریعتی و نمونه های درمانی

 

سوابق مشارکت تیم پزشکی شریعتی به روایت تصویر

 

درمان دیسک گردن و کمر با فیزیوتراپی و روش های غیر جراحی توسط دکتر رضایی

 

درمان تنگی کانال نخاعی یا استنوزیس در کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی ( خندان )

 

درمان درد مفاصل کمر-سندروم فاست-بهترین فیزیوتراپی

 

کشش ستون فقرات

 

فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی-دفترچه بیمه-کلینیک فیزیوتراپی مرکزی شریعتی+دکتر رضایی

 

فیزیوتراپی با بیمه سلامت یا خدمات درمانی-نسخه الکترونیک بیمه سلامت-کد رهگیری-فیزیوتراپی شریعتی-سیدخندان-دکتر رضایی

 

فیزیوتراپی با بیمه نیروهای مسلح-دفترچه بیمه-کلینیک فیزیوتراپی شریعتی-دکتر رضایی

 

پرسش و پاسخ با دکتر رضایی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای فیزیوتراپی مرکزی شریعتی محفوظ است.
اطلاع رسانی
کاربر گرامی!

به اطلاع می رساند،
 به علت عملیات مخابرات کلیه تلفن های کلینیک موقتاً قطع می باشد.خواهشمند است با شماره واتساپ کلینیک در ارتباط باشید.

باتشکر
مدیریت کلینیک فیزیوتراپی شریعتی

انصراف
ورود به سامانه